OCHLAZOVÁNÍ A PŘÍRODNÍ KOUPÁNÍ

Chlad a otužování mají pozitivní vliv na zdraví, mentální funkce, fyzický výkon a náladu. Tehdejší mlýnice z roku 1535 nám v dnešní době slouží k ochlazování po saunování.

Otužování funguje jako prevence proti nachlazení, chřipce, angíně, posilujeme imunitní systém, zocelujeme tělo i ducha, získáváme vytrvalost, schopnost snášet nepohodu, léčíme nechutenství, prokrvujeme tělo, posilujeme kardiovaskulární systém, snižujeme vysoký krevní tlak. Vyplavování endorfinů z těla se postará o Vaši spokojenost a o pozitivní start každého dne.

U nás máte možnost saunování a zároveň i otužování.

Jaké typy ochlazování u nás najdete?

Ochlazování vzduchem

Základní praktika, kdy se ochladíme pouhým vyjitím ze sauny a v klidném posedu se aklimatizujeme na okolní teplotu. Je to nejšetrnější způsob ochlazení. Obzvlášť je to příjemné v zimních měsících. Tato metoda je vhodná pro všechny bez rozdílu. Je potřeba jen dát pozor na délku zchlazení, abyste neprochladli. Ti odvážnější mohou navíc skočit třeba do čerstvě nasněžených závějí na zahrádce.

Sprcha

Klasickým a nenáročným způsobem ochlazení je osprchování. To je také doporučováno lidem s vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce a cév, ale také menším dětem. Můžete si totiž sami nastavit teplotu, proto ochlazení není tolik prudké. Bohužel ale pro zdravého člověka ani tolik efektivní.

Ochlazovací bazének = mlýnský náhon

Je výborným prostředkem pro ochlazování, vhodný je pro každého (kdo si troufne). Před použití ochlazovacího bazénku se vždy nejprve osprchujte, abyste spláchli pot. Pokud máte potíže s vysokým tlakem, ochlazovacího bazénku se raději vyvarujte. Díky pozvolnému vstupu se můžete rozhodnout, kam až zajdete. Zároveň ale dochází k rázné teplotní změně, byť ne na celém těle zároveň. Šokové ochlazení skokem do ledové vody je nejen účinné pro aktivaci imunitního systému, ale dokonce zlepšuje náladu. Náš ochlazovací náhon má v zimních měsících teplotu vody mezi 7°C – 0°C. Voda k nám přitéká z Brd.

Pravidelné otužování v ledové vodě snižuje náchylnost k nemocem z nachlazení, působí pozitivně na kardiovaskulární systém a krevní tlak. Otužování zlepšuje termoregulaci, působení chladu aktivuje tzv. hnědý tuk, který pomáhá spalovat kalorie a vytváří tělesné teplo. Navíc se Vám okamžitě zlepší nálada, ochlazování totiž působí pozitivně na psychiku člověka.