KOMBINOVANÁ SAUNA

Kombinovaná sauna spojuje tradiční Finskou saunu a Infra saunu. Navíc je možné saunu kombinovat se solní terapií a aromaterapií. Po celou dobu Vaší návštěvy budete mít nejen absolutní soukromí, ale zajistíme Vám i pitný režim. Přečtěte si více informací o blahodárných účincích finské a infra sauny na lidské zdraví:

wellness sauna

Finská sauna

Sauna je původní finské slovo označující malou stavební místnost, která se po vytopení používá jako ohřívárna při saunování. Vnitřek sauny je velmi dobře izolovaný od okolí a vykládaný dřevem, které působí dobře na psychiku člověka. V sauně jsou saunová kamna (kiuas), která obvykle vyhřejí místnost na teplotu od 60 do 120 °C, ale lze nalézt sauny i o teplotě 130 až 140 °C.

Saunování probíhá buď za zcela “suchého” provozu, nebo ”lávové kameny” poléváme vodou, tím se tvoří parní nárazy a zvyšuje se vlhkost vzduchu v interiéru sauny. Parní nárazy vytváříme ve finské sauně sami dle libosti.

Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující. V sauně se uvolňují unavené svaly a zklidňuje se stresovaný mozek. Tělo do krve vyplavuje přinášející látky, jako jsou endorfiny. Neexistuje žádná doporučená doba, po kterou se máte vyhřívat. Platí zde zlaté pravidlo, dokud se vám to líbí, přesto je nutno dbát na pocity pálení nosu a kůže obličeje a zvýšeného pocitu horka. Obvykle k němu dochází kolem 15 minut podle teploty vzduchu v prohřívárně sauny. Chceme-li se postupně otužovat, je osvěžující ochlazení stejně důležité jako uvolňující a uspokojující teplo. Každé předržení jak v horku, tak v chladu je riziková záležitost.

Ochlazení těla po ohřátí v sauně se provádí buď prostým pobytem na studeném vzduchu nebo lépe prudkým snížením teploty pomocí sprchy či nejlépe skokem do jezera či bazénu.

Prudké ohřátí a ochlazení těla se opakuje několikrát.

Pravidelné saunování výrazně zlepšuje imunitní systém člověk a vůbec zlepšuje život člověka, proto je často velmi doporučováno.

Co se vlastně děje s naším tělem při saunování?

Sauna je druhem Termoterapie tedy léčebné metody, která využívá příznivé účinky mírného přehřátí tkání nebo celého organismu. Termoterapie funguje na principu Hormeze, tedy příznivého účinku mírné zátěže na organismus, která posiluje odolnost organismu, zpomaluje jeho stárnutí a chrání před civilizačními chorobami.

Na vysokou teplotu reaguje lidské tělo roztáhnutím krevních cév v kůži. Teplota kůže, která je za normálních pokojových podmínek jen kolem 30 °C, stoupne o víc než 10 °C, zhruba na 40 °C. Nitro těla dosáhne teploty 38-38,5 °C.

Ve fázi ochlazení se má zvýšená teplota těla snížit opět na původní hodnoty. Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi.

V důsledku střídání studené koupele na těle a teplé koupele nohou se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži. Pociťuje-li člověk působení tepla jako fyzické a psychické uvolnění, pak ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkonné impulsy, které můžeme označit jako malý uklidňující stres.

Všeobecně je saunování velmi prospěšné snad pro všechny tělesné orgány, krevní oběh a hospodaření těla s vodou. Zvyšuje odplavování toxických látek z těla i obranyschopnost organismu proti infekcím.

Klinické studie ukázaly, že sauna může snižovat hladiny cukru u diabetiků, posilovat srdce a tím bránit jeho selhání u kardiaků, dále zlepšovat prokrvení organismu a tím zlepšovat třeba hojení obtížně hojitelných ran a v neposlední řadě příznivě působí na psychiku člověka.

Omezení pro saunující

Saunování se nedoporučuje při chorobách srdce a krevního oběhu, klinické studie však ukazují, že mírné rozumné saunování může kardiakům naopak velmi prospět. Při kožních chorobách je nutno se poradit s lékařem.

Do sauny by neměl chodit ani člověk s horečkou, neboť jeho termoregulační systém je narušen.

Nedoporučuje se, aby člověk chodil do sauny velmi unavený nebo nevyspalý.

Člověk by neměl být ani hladový nebo naopak přejedený. Stejně tak by neměl mít žízeň.

Protože se člověk během saunování hodně potí, je nutno tělu dodávat dostatečné množství tekutin, v čemž je vhodné pokračovat i po skončení saunování.

Při saunování dětí je nutno brát v potaz jejich malé tělo a větší vnímavost vůči změnám teploty. Proto by se neměly saunovat v příliš teplých saunách nebo se vystavovat velkým změnám vlhkosti.

Do sauny by neměly chodit osoby s onemocněním srdce. Srdeční tep se v sauně zvyšuje o 30–75%.

Infra sauna (ITS)

Mezi příznivé účinky používání infrakabiny patří uvolnění svalů, zmírnění bolestí kloubů, odstraňování stresu a únavy, podpora krevního oběhu a kardiovaskulárního systému, spalování kalorií, zotavování pokožky či celková podpora imunitního systému.

Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun.

Pravidelné saunování 1–2 x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla – odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky a další.

Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem a přispívá k získání bezprostředně kladného pocitu v podobě dokonalé čistoty kůže s patrným kosmetickým efektem, uvolnění a svěžesti s povzbuzením mnohých životních funkcí, zlepšení tělesné i duševní kondice.

Při saunování raději seďte, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dostavují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči; výjimkou jsou infrasauny s vyhřívanou lavicí určené přímo k ležení a kombinované sauny, kde je umožněno ležení díky zabudovanému infrapanelu přímo v lavici.

Při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému se po saunování neochlazujte studenou vodou, ale naopak se osprchujte vodou teplou – zamezíte tak smrštění tkání a maximalizujete uvolňující efekt.

Bezpečnost infra kabiny

Infračervené záření nemá nic společného s ultrafialovým zářením, které je odpovědné za spálení kůže při opalování, nebo nukleárním zářením. Zářící teplo se také nazývá infračervené záření – IR. Infračervený segment elektromagnetického záření je rozdělen do 3 segmentů podle vlnové délky (měřen v mikronech) a zde rozlišujeme:

–      krátké vlny 0,07 – 1,4 mikronů IR-A,
–      střední vlny 1,4 – 3 mikrony IR-B,
–      dlouhé vlny nad 3 mikrony IR-C.

Infračervené světlo je pro lidské oči neviditelné, spatřit je můžete pouze pomocí speciálních kamer, které transformují infračervené světlo na barvu viditelnou pro naše oči. Infračervené světlo sice nevidíme, ale můžeme ho cítit, vnímáme ho jako teplo.

Infračervené záření a jeho zdroje

Infračervené teplo v Infračerveném Termálním Systému – ITS – má stejné vlastnosti jako teplo ze slunce, popřípadě jako teplo vyzařované naším tělem potřebné k udržení naší tělesné teploty.

Zářiče v ITS vyzařují kolem 1/3 svého výkonu ve středních vlnách (2-5,6 mikronů), a to z důvodu jejich hluboké penetrace, a další 2/3 v dlouhých vlnách (5,6-25 mikronů) se zaměřením výkonu rovnoměrně rozestřeného kolem 9,4 mikronů, což je hodnota pro lidský organismus nejvhodnější.

Infrazářič Elstein 

Je certifikovaný keramický infrazářič německé výroby. Je vhodný pro použití ve zdravotnických zařízeních a školách (využíván také např. v popáleninových centrech a pro osazování inkubátorů)

INFRA SAUNA OČIMA LÉKAŘŮ

.

1.  Terapeutické účinky tepla

Zvyšuje roztažnost kolagenových tkání. Tento efekt je velmi důležitý právě při práci s klouby, s ligamenty, šlachami, fasciemi a synoviálními tkáněmi, které byly jakýmkoli způsobem poškozeny – důležité je zde prohřátí tkáně. Toto bezpečné protahování je velmi důležité pro profesionální sportovce, jelikož minimalizuje dobu jejich rekonvalescence po úrazech na minimum.

2.   Snižuje tuhost kloubů

Lékařské výzkumy ukazují snížení tuhosti kloubů při prohřátí tkáně na 45 °C až o 20 %, týká se to především revmatoidních kloubů prstů.

3.   Snižuje svalový spasmus

Používáním infračerveného tepla dochází ke snižování svalového spasmu, pokud vznikl na základě kosterního, kloubního či neuropatologického poškození.

4.   Rozkládá zánětlivá ložiska, edémy a výpotky

Zvýšené periferní prokrvení způsobuje transport nutný ke snižování edémů, což pomáhá zastavit záněty, snižuje bolest a urychluje hojení.

5.   Snižuje bolesti

Výzkumy dokazují, že teplo snižuje senzitivní práh bolesti přímo na volných nervových zakončeních nebo na periferních nervech

6.   Zvyšuje průtok krve

.

7.   ITS – pasivní kardiovaskulární trénink

Pravidelné používání kabiny má podobnou kardiovaskulární zátěž a může být, co se týká zvyšování kardiovaskulární kondice a spalování kalorií stejně efektivní jako pravidelné cvičení.

8.   ITS – arterioskleróza, hypertenze, koronární onemocnění

Zlepšuje elasticitu a poddajnost cév, a to z důvodu pravidelné dilatace a kontrakce cév způsobené právě saunováním.

ÚČINKY NA IMUNITNÍ SYSTÉM ČLOVĚKA

V rámci prevence se doporučuje pobývat v kabině nejprve krátký časový interval při nižší teplotě, následně pak postupně interval prodlužovat a teplotu zvyšovat

1.   ITS – spalování kalorií a kontrola nadváhy

Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600-800 kcal bez jakýchkoli nežádoucích účinků.

2.   ITS – růstový hormon

Hypertermní terapie jako jedna z mála zvyšuje hladinu růstového hormonu, což zlepšuje kvalitu lidských tkání včetně svalů

3.   Infračervené záření a eliminace toxických látek z těla

V klasické sauně se vyloučí potem jen 5 % škodlivin, kdežto v infrakabině 15 %. Sauny snižují obsah toxických látek v těle. Teplo způsobuje vylučování toxinů z buněk. Toxické molekuly se pak přechodně uschovají do lymfy. Protože pot je produkován z lymfy, toxiny se touto cestou dostanou z těla ven.

4.   Infračervené záření a negativní elektromagnetické zdroje

Japonské výzkumy uvádějí, že infračervené záření působí jako antidotum proti negativnímu působení některých elektromagnetických zdrojů. ITS byl na přítomnost těchto toxických elektromagnetických polí testován a byl potvrzen jako zdravotně nezávadný. Švédský národní institut pro ochranu proti radiaci došel k závěru, že zářiče ITS nejsou nebezpečné.

ITS – VÝSLEDKY VÝZKUMŮ

Čínské studie potvrzují až 90 % zvýšení úspěchu léčby, pokud při ní bylo použito infračervené záření.

Léčba se týkala například těchto nemocí – poranění měkkých tkání, bolest kyčlí a stehenních svalů, bolesti zad, bolestivá menstruace, infekční ekzémy, neurodermatitida, diarhea, pooperační infekce, neurastenie, cholecystitida, pediatrická pneumonie, záněty pánví, periartritida ramenních kloubů, obrna faciálního nervu

Japonští výzkumníci, jak je dokladováno v knize Infrared Therapy, zveřejnili následující výsledky

– u popálenin snižuje bolest, zkracuje dobu hojení, zanechává menší jizvy, pravidelné užívání snižuje vysoký krevní tlak, zvyšuje nízký krevní tlak, u poškození mozku urychluje rekonvalescenci tkáně po mozkových kontuzích, u mozkového krvácení urychluje a zlepšuje rekonvalescenci, zlepšuje krátkodobou paměť, léčí rakovinu jazyka, má neutralizační efekt u toxických elektromagnetických polí, urychluje hojení poškozených měkkých tkání, výrazně snižuje bolest při chronické i akutní artritidě, výrazně snižuje bolest při revmatoidní artritidě, v období menopauzy snižuje nervozitu, mrazení, deprese, točení hlavy a “zvedání” žaludku, snižuje hmotnost – jednak pocením spotřebovává energii nutnou pro vytvoření potu, jednak přímým vylučováním tuku

Japonští výzkumníci dále všeobecně deklarují zlepšení u těchto problémů

menopauza a hypertenze, revmatoidní artritida a různé typy bolestí, nemoc z ozáření a cévní mozkové příhody, hemoroidy a cystitida, cirhóza jater a keloidy, hepatitida, gastritida a astma, různá chronická onemocnění, vředy dolních končetin, studené končetiny, benigní prostatická hypertrofie, bolesti způsobené rakovinou, ulehčení v posledních stádiích bolesti

Všechny následující diagnózy jsou do jisté míry způsobeny špatným krevním oběhem. Infračervená kabina zvyšuje periferní prokrvení, čímž může ovlivňovat i zlepšení zdravotního stavu při těchto nemocích – artritida, svalová poškození a schiatika, diabetes, hemoroidy a záněty žil, bolesti zad, svalová únava u dětí a revmatismus, nervová tenze, neuritida a únava, bolesti žaludku, menstruační křeče, dekubity a choroby spojené se snížením periferního prokrvení, pooperační edémy – je potvrzeno snížení až o 25 %

Infračervené záření pozitivně ovlivňuje i choroby nosu, uší a krku – krvácení z nosu, bolesti v krku, tinitus, chronické záněty středního ucha

Infračervená terapie je velmi vhodná též při onemocnění kůže ucpané póry a tvrdá kůže, jizvy a bolest z popálenin a ran, napětí kůže a kopřivka, akné, ekzémy a psoriáza, spálení od slunce a keloidy, tělní zápach, zlepšením funkce kůže se snižuje nepříjemný tělní zápach

ITS – krása

Zlepšuje prokrvení kůže, což je podmínku pro její vzhled, čistí kůži do hloubky, odstraňuje z ní nečistoty a odumřelé kožní buňky, čímž ji zanechává měkkou a hebkou, zlepšuje elasticitu a napětí kůže, zlepšuje akné, ekzémy, psoriasis, popáleniny, různá poškození kůže, pomáhá hojit otevřené rány, zmenšuje jizvy, prohřívá tkáň do hloubky, tím pomáhá k odstranění celulitidy, používání infračervené kabiny urychluje jakýkoli program proti celulitidě

ITS – stres

Příjemné prostředí, klid a pohoda v infračervené kabině pomáhá odstraňovat stres. Infrakabina představuje novou generaci saun, jelikož pracuje na zcela odlišném principu než klasické finské sauny.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY POUŽITÍ INFRAKABINY

Pokud jste nemocní, konzultujte použití infrakabiny se svým lékařem. Pokud užíváte nějaké léky, konzultujte s lékařem možnou reakci léku na infračervené záření. Nedoporučuje se zvyšování teploty tělového jádra u lidí s léčbou adrenalinem, systémovým lupus erytematosus nebo se sklerózou multiplex. Teplo se nemá používat 48 hod po akutním poškození kloubního pouzdra nebo do té doby, než dojde k redukci teploty a otoku kloubu; pokud jsou otoky kloubů chronického charakteru, léčba jakýmkoli zvyšováním teploty nemusí reagovat právě nejlépe. Intenzivní prohřátí je striktně kontraindikováno při infekcích jakéhokoli charakteru a v kterémkoli místě našeho organismu. Používání infrakabiny není vhodné pro těhotné ženy. Kovový materiál, umělé klouby, kosti a jakékoli jiné chirurgické implantáty obecně odrážejí infračervené paprsky, proto nejsou tímto systémem zahřívány; nicméně je doporučena konzultace s lékařem před začátkem používání ITS; samozřejmě, pokud by se vyskytly bolesti kdekoli blízko implantátu, okamžitě saunování přerušte Zahřívání bederní oblasti u žen v menstruačním cyklu může dočasně zvýšit jejich krvácení; pokud si je žena tohoto efektu vědoma, může tuto dobu bez vysazení sauny přečkat anebo po tento čas cyklu kabinu vynechat. Člověk s hemofilií nebo jinou predispozicí ke krvácivosti nesmí používat ITS, respektive jakékoli jiné tepelné procedury zvyšující vasodilataci cévního systému. Lidé používáním ITS nepociťují bolest, a pokud ano, je používání nevhodné. Nepokoušejte se o osobní léčbu jakéhokoli onemocnění pomocí ITS bez konzultace s lékařem

Infra sauna versus tradiční finská sauna

ITS používá infračervené záření pro přímou penetraci lidských tkání do hloubky cca 4 cm. Infračervené záření je nastaveno co nejblíže lidskému záření tak, aby naše tělo mohlo absorbovat až 93 % infračerveného záření, které se dostane k lidské pokožce.

V ITS méně než 20 % infračervené energie ohřívá vzduch, což znamená, že přes 80 % energie zůstává na přímý ohřev našeho těla.

Proto kabina na bázi infračerveného záření prohřívá lidské tělo do mnohem větší hloubky a mnohem efektivněji než tradiční sauna.

Většina infračervené energie je primárně spotřebována na přímou přeměnu v energii tepelnou, zatímco u tradiční sauny dochází k nadměrnému ohřevu vzduchu, který následně povrchově zahřívá naši pokožku.

Infračervená energie produkovaná ITS vylučuje z těla až 3 x větší obsah škodlivých látek v objemu potu než tradiční sauna, ITS pracuje s teplotou vzduchu v rozmezí 30-60 °C, zatímco tradiční sauna 90-105 °C. Nižší teploty vzduchu jsou důležité pro lidi s vyšším kardiovaskulárním rizikem, protože toto riziko se při vysokých teplotách v tradičních saunách velmi zvyšuje.

V infračervených kabinách, kde teploty dosahují 30-60 °C, je také mnohem příjemnější dýchání, než je tomu v tradičních saunách.

Infračervené kabiny se mohou používat i s otevřenými dveřmi, pokud jediným požadovaným výsledkem je infračervená penetrace nebo pokud požadujeme svalové prohřátí (sportovní svalové předehřátí) bez výrazné potivosti, a to vše i v plném oblečení. Tento přístup může být používán před svalovým strečinkem, posilováním, běháním, před vystavením se nízkým teplotám nebo před těžší prací.

Infračervené kabiny jsou jednodušší a příjemnější než tradiční sauny.

Pravidla saunování

Jak se správně saunovat v infrasauně

Saunování v infrasauně lze provést kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Ideální je aplikovat 1 x až 2 x týdně.

Jak se správně saunovat ve finské sauně

Než vkročíte do sauny, poraďte se se svým lékařem, zda je saunování pro váš zdravotní stav vůbec vhodné.
Optimální doba pro saunování je podvečer, aby mohl po saunové lázni následovat spánek.
Důležitá je pravidelnost v saunování – vymezte si 2 hodiny alespoň jednou týdně.

Desatero saunování

1.      Do sauny nikdy nechodíme s plným žaludkem, ale ani hladoví; oděv a šperky si odložte v převlékárně. V sauně nemluvíme příliš nahlas, relaxujeme;

2.      Před vstupem do ohřívárny se důkladně osprchujte a umyjte mýdlem. Po té se pečlivě osušte, aby došlo k rychlejšímu nástupu pocení;

3.      Do sauny vstupujeme zásadně bez plavek, které brání správnému prohřátí pokožky a mohly by se objevit i alergické reakce. Na zakrytí intimních míst použijte ručník nebo prostěradlo.

4.      V sauně se buď pohodlně posaďte, nebo si ideálně lehněte na prostěradlo. Pokud se opíráte zády nebo hlavou o opěrky použijte prostěradlo.

5.      Délka pobytu v potní místnosti je velmi individuální a liší se dle typu ohřívárny, obecně se ale doporučuje 15 – 25 minut pro infrasaunu a 15 až 20 minut pro finskou. V ohřívárně zůstáváme pouze, dokud je nám teplo příjemné. Během fáze pocení je vhodné masírovat si kůži končetin kartáčem nebo jinými vhodnými pomůckami, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty.

6.      Po prohřátí těla je důležité ochlazení těla, a to postupné, nejprve teplou vodou, ideálně od končetin směrem k srdci, a po té se ochlaďte ale maximálně po dobu 2 minut.  Prudké ochlazení „masíruje” vnitřní orgány a vyplaví usazeniny a nečistoty do krevního řečiště. Při posledním ochlazování použijte vlažnou vodu od nohou až po zátylek. Pokud jdete na ochlazení ven, nezapomeňte na koupací obuv, jinak vám hrozí prochladnutí.

7.      Dopřejte si odpočinek (15 – 20 min.) podle potřeby, nebo po každém prohřátí. Nebo můžete opakovat proceduru teplo – chlad ihned po sobě. Po posledním opakování by měl přijít delší odpočinek (ideálně nad 30 minut)

8.      Proces prohřátí a zchlazení je vhodné zopakovat třikrát až čtyřikrát (doporučeno);

9.      Doplňte vypocené tekutiny

10.   Po sauně vynechejte intenzivní tělesnou námahu. Vhodná je chůze domů na čerstvém vzduchu. Pokud následuje nerušený spánek, druhý den se probudíte s novým elánem do života.